Відкриваючи засідання, Голова Комітету Артур Палатний наголосив на тому, що право дитина на житло захищено Конвенцією ООН про права дитини та Законом України про охорону дитинства. Проте, відповідні норми працюють далеко не у всіх випадках.

Артур Палатний зазначив, що діти залишаються без даху над головою у різних випадках – через заборгованість батьків перед банками та іншими фінансовими установами, через конфлікти між батьками, через шахрайство із житлом дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування. Законодавством встановлені певні запобіжники щодо захисту житлових прав дитини. Проте, ці запобіжники працюють не у всіх випадках. Найбільш небезпечним для дітей є так зване стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору, коли через виконавчий напис нотаріуса, який фактично працює на банк, змінюється власник житла і потім силовим шляхом відбирається житло.

Голова Комітету наголосив на тому, окремою проблемою є зловживання з житлом, що знаходиться у власності дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування.

«Ми постійно чуємо повідомлення про шахрайські дії стосовно зазначеного житла, проте, після позбавлення прокуратури функцій представництва в суді окремих категорій громадян, ми втратили ефективний механізм захисту прав дітей і в цих справах.

На засіданні Комітету присутні громадяни, діти яких втратили право на житло через різноманітні шахрайські дії. Вони сьогодні пікетували Адміністрацію Президента України, вимагаючи захисту своїх конституційних прав, а багато інших постраждалих продовжують пікетування, бо вони залишились на вулиці з дітьми в прямому розумінні цього слова. Тому ми маємо проаналізувати виконання  органами державної влади своїх функцій щодо захисту прав дитини на житло, заслухати виступи постраждалих та разом виробити пропозиції, що допоможуть вдосконалити механізм захисту прав дитини на житло», - підкреслив Артур Палатний.  

На засіданні Комітету виступили заступник директора департаменту захисту прав дітей та оздоровлення Міністерства соціальної політики України Володимир Вовк та заступник директора департаменту приватного права Міністерства юстиції України Олена Мартинюк, які поінформували учасників засідання про заходи, що вживає держава для захисту права дитини на житло. Проте, у виступах представників громадської організації "Всеукраїнський рух "Фінансовий майдан" Юлії Сало, Світлани  Саражі та Тетяни Ващенко, інших постраждалих осіб були наведені численні факти зловживань з боку державних реєстраторів, насамперед, нотаріусів, інших шахрайських дій, байдужості працівників Національної поліції України при «силових» виселеннях дітей із квартир без рішення суду.

Перший віце-президент Нотаріальної палати України Олена Оніщук наголосила на тому, що існують прогалини у законодавстві, якими користуються недобросовісні державні реєстратори, і тому це навіть не дозволяє у багатьох випадках притягнути їх до відповідальності. Водночас, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Віктор Новіков привернув увагу присутніх до іншої сторони питання – від неповернення кредитів страждають вкладники банків, які також мають дітей, тому, на його думку, необхідно посилити вимоги до позичальників. Саме через проживання дітей у іпотечних квартирах, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб вимушений, за твердженням В. Новікова, продавати відповідні активи з великим дисконтом.

Коментуючи виступ заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Голова Комітету Артур Палатний наголосив на тому, що в багатьох випадках банки надають кредити тим громадянам, які не мають реальних можливостей погасити цей кредит, що також  є порушенням законодавства. Крім того, Артур Палатний погодився з висновками представників громадськості щодо існування  непрозорої системи продажу банками та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб іпотечних кредитів з великим дисконтом та відсутності пропозицій позичальникам погасити кредит з відповідною знижкою.

В ході обговорення Перший заступник Голови Комітету Микола Величкович, заступник Голови Комітету Олег Петренко, голова підкомітету з питань молодіжної політики, сім’ї та дитинства Іван Спориш наголосили на необхідності захисту прав дітей на житло, посилення відповідальності органів державної влади за ці питання та внесення необхідних змін до законодавства, як до Законів України так і до підзаконних актів, що створять ефективний механізм захисту прав дитини на житло та ліквідують прогалини в законодавстві, якими користуються шахраї.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Аксана Філіпішина також запропонувала доручити Міністерству соціальної політики України, Міністерству юстиції України, Міністерству внутрішніх справ України разом виробити механізм захисту права дитини на житло та надати відповідні роз’яснення своїм структурним підрозділам, органам опіки та піклування, державним реєстраторам.

Підводячи підсумки засідання, Голова Комітету Артур Палатний зазначив, що є два шляхи вирішення проблеми – внесення змін до законів України та врегулювання проблеми на рівні рішень Кабінету Міністрів України і відповідних центральних органів виконавчої влади. Оскільки наближаються вибори до Верховної Ради України та найближчим часом народні депутати України розглядатимуть проект Виборчого кодексу України, оптимальним є другий варіант – розв’язання проблеми на рівні Кабінету Міністрів України. Тому Комітет невідкладно звернеться до Прем’єр-міністра України щодо невідкладного ухвалення необхідних рішень для виконання їх відповідними міністерствами.

За підсумками обговорення Комітет затвердив рішення Комітету, що містить конкретні пропозиції Кабінету Міністрів України та іншим центральним органів виконавчої влади, врахування яких створить ефективний механізм захисту права дитини на житло.

Рішення Комітету.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“НОВИНИ”

22 квітня 2024 17:30
22 квітня 2024 16:57
22 квітня 2024 15:00
22 квітня 2024 14:16
22 квітня 2024 13:35
22 квітня 2024 13:00
19 квітня 2024 15:05
19 квітня 2024 14:30
19 квітня 2024 13:35
19 квітня 2024 12:40