Потужне представництво спортсменів, тренерів та експертів з України, білорусі, Естонії, Фінляндії, США обговорювали найбільш вагомі спортивні проблеми, дискутували, формували конструктивні пропозиції.

Ольга Саладуха розповіла про катастрофічні наслідки війни для українського спорту. Вона зазначила, що близько 300 спортсменів і тренерів загинули або в бою, або під час ворожих атак на українські мирні міста та села. Майже 350 спортивних об’єктів зруйновано або пошкоджено. Лише в рідній для Ольги Саладухи Донецькій області близько 65 таких об’єктів, деякі з них не підлягають відновленню, їх потрібно будувати з нуля.

Під час конференції з’ясовували, чи відповідають російські та пролукашенківські білоруські спортсмени за злочини своїх держав.


Народна депутатка наголосила на тому, що тезу про «спорт поза політикою» потрібно назавжди відкинути, бо вона викривляє дійсність. Щодо спортсменів: то винні ті, хто підтримує режим і ті, хто мовчить. Адже саме на мовчазній згоді завжди трималися найбільш криваві диктатури.

«Відповідальність можна зняти лише з тих, хто публічно відмежується від режиму. Потрібно, щоб спортсмени підписали антивоєнну декларацію. Заявили, що вони проти вторгнення росії в Україну, закликали негайно припинити війну, вивести війська з окупованих територій.

Розумію, що після цього дорога додому буде для них закрита. Але ці спортсмени зможуть сформувати олімпійську збірну біженців та взяти участь в Олімпіаді-2024», - підкреслила Ольга Саладуха.

Також Ольга Саладуха спростувала аргументи, якими президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах виправдовує повернення росіян та білорусів у великий спорт.

Аргумент №1. Росіян та білорусів дискримінують за національною ознакою.

Насправді, паспорт рф чи білорусі не є перепоною для спортсмена виступати за іншу країну. Не потрібно плутати національне та спортивне громадянство. Спортсмен просто змінює своє спортивне громадянство та продовжує кар’єру.

Аргумент №2. Недопуск російських та білоруських спортсменів до Олімпіади – це порушення прав людини.

Насправді, Олімпійська Хартія взагалі не передбачає права на участь в Олімпіаді. Все віддається на волю рішення МОК. Комітет може на власний розсуд відхилити будь-яку заявку. Тому коли ставлять знак рівності між забороною участі у змаганнях та обмеженням прав людини – це свідома маніпуляція.

Аргумент №3. Посилання на прецедент участі спортсменів колишньої Югославії у нейтральному статусі в Олімпіаді 1992 року в Барселоні.

 

Але на момент допуску Югославія прийняла рішення про виведення своїх військ з Боснії і Герцеговини. Якщо росія виведе війська з території України в кордонах 1991 року, можна погодитися на виступи їх спортсменів під нейтральним прапором.

В той же час є прецедент ПАР. В 1964 році МОК відкликав запрошення країни на Олімпійські ігри через практику апартеїду. Причому, це сталося задовго до рішення Генасамблеї ООН, де був заклик припинити усі культурні, спортивні та освітні обміни з расистським режимом.

Аргумент №4. Росіяни та білоруси будуть виступати під нейтральними прапорами.

«Ми вже бачили цю так звану нейтральність. Коли вболівальники махали прапорами росії, днр, портретами путіна та зетками. Чудово знаємо, що більшість спортсменів росії служать або в армії або в росгвардії. На Олімпіаді в Токіо росія завоювала 71 медаль. З них понад 60-ти вибороли спортсмени з росгвардії та з ЦСКА, який є армійським клубом», - каже народна депутатка України.

 

Крім того, Ольга Саладуха зазначила, що викликає сумнів бажання МОК фільтрувати тих, хто засвітився в підтримці війни. Потрібно деталізувати критерії допуску та зробити їх чіткими і зрозумілими. І було б добре, якби до їх встановлення були долучені українці.

 

На завершення свого виступу Ольга Саладуха закликала міжнародну спортивну спільноту докласти всіх зусиль для якнайшвидшого встановлення миру в Україні та деокупації її території. Закликала МОК та міжнародні федерації не допустити пропаганди війни в спортивному середовищі та звернулася з вимогою визнати права українців бойкотувати міжнародні спортивні заходи, якщо критерії прийнятності не будуть переглянуті на жорсткіші та конкретніші.

Також закликала спортсменів усього світу бути більш громадянсько активними і висловлювати свою позицію. Україні потрібні голоси, які б говорили правду.

«Основні зусилля слід зосередити на продовженні спортивної ізоляції росії та білорусі. Бойкот мусить бути крайнім засобом, коли всі інші вже вичерпані.

Переконана, що сьогоднішня криза врешті-решт завершиться очищенням спорту від корупції, від російського лобізму, від лицемірства, від байдужості», - сказала вона.

Ольга Саладуха подякувала організаторам та учасникам заходу, в першу чергу спортивній спільноті Естонії, BSSF/Belarusian Sport Solidarity Foundation, Athletes for Freedom Foundation, Вільному об’єднанню спортсменів Білорусі SOS BY, Олександру Апейкіну, Наталії Добринській, Anatol Kotau, Іллі Шевляку, Владиславу Гераскевичу, Станіславу Горуні та іншим за небайдужість, солідарність та за єднання зусиль заради майбутнього світового спорту і заради Перемоги України!

 

Підсумком конференції є розробка проекту спільної Декларації, в якій засуджується агресія росії та допомога рф з боку білорусі.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“НОВИНИ”

03 травня 2024 12:00
02 травня 2024 18:00
02 травня 2024 17:30
02 травня 2024 17:01
30 квітня 2024 19:35
30 квітня 2024 19:00
30 квітня 2024 18:30
30 квітня 2024 16:30
29 квітня 2024 17:30
29 квітня 2024 16:40