Інформаційне повідомлення про комітетські слухання на тему "Шляхи реформування державної політики у сфері фізичної культури і спорту"

15 жовтня 2014, 18:03

Інформаційне повідомлення про комітетські слухання на тему «Шляхи реформування державної політики у сфері фізичної культури і спорту»

 

14 жовтня 2014 року відбулися комітетські слухання на тему «Шляхи реформування державної політики у сфері фізичної культури і спорту», в яких взяли участь народні депутати України, представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, Національного олімпійського комітету України, Національного комітету спорту інвалідів України, Спортивного комітету України, Всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, спортивних федерацій.

Відкриваючи слухання, Голова Комітету Артур Палатний, зокрема, зазначив, що «всі присутні знають, у якій складній ситуації сьогодні опинилась наша держава. Всі ресурси сьогодні спрямовані на підтримку нашої армії, яка протидіє зовнішньому агресору. В цих умовах скорочено фінансування всіх галузей, в тому числі і спортивної. Тому, на думку членів Комітету, ми сьогодні, насамперед, повинні говорити про виживання сфери фізичної культури і спорту в цих умовах, а вже потім будувати плани кардинальних реформ».

А.Палатний також наголосив, що при реформуванні необхідно зберегти «всі спортивні кадри, всю інфраструктуру - весь потенціал, що працює на фізичну культуру і спорт».

Голова Комітету вважає, що "неприпустимою є пропозиція, що пролунала від деяких реформаторів, про скорочення значної частини дитячо-юнацьких спортивних шкіл та створення на їх базі приватних клубів, які будуть працювати на чийсь прибуток. Артур Палатний зазначив, що це стосується і пропозиції щодо зміни джерел фінансування спортивної сфери. «Безумовно, можна перевести і спортивні товариства і спортивні школи на фінансування з місцевих бюджетів, проте місцеві бюджети не здатні забезпечити це фінансування»,- сказав народний депутат. Тому, на думку голови Комітету, «зміна джерел фінансування спортивних шкіл та спортивних товариств «нереальна, і більш того, дуже небезпечна».

«Ні для кого ні секрет, що в ДЮСШ займаються, насамперед, діти з багатодітних та малозабезпечених сімей. На жаль, кількість цих дітей через великі втрати, які понесла наша країна у протистоянні російським агресором та їх найманцями, суттєво збільшилась. І куди підуть ці діти після закриття шкіл? Відповідь проста і зрозуміла – на вулицю!»- наголосив А.Палатний.

Він також звернув увагу присутніх на необхідність змінити пріоритети роботи наших дитячо-юнацьких спортивних шкіл. «Як свідчить досвід реформування європейського футболу, необхідно дати дитині вільно розвиватися у спорті без шаленої гонитви за результатами. У спорті не може бути безперспективних дітей! Для нас головне - отримати здорову особистість, а перемоги на Олімпіадах та чемпіонатах світу при цьому, обов’язково прийдуть»,- зазначив виступаючий.

А.Палатний також повідомив про те, що «коли Комітет звернувся до Прем’єр-міністра України з проханням, у порядку виключення, дати доручення щодо розробки та затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2015-2019 роки. Комітет здивувала відповідь Мінмолодьспорту, що «питання розроблення Програми буде розглянуте після здійснення реформування сфери фізичної культури і спорту». Артур Палатний наголосив на тому, що без Державної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту фінансування спортивної сфери може впасти менше необхідного мінімуму, «і реформувати без фінансування буде вже нічого!».

Переважна більшість учасників слухань висловили подяку Комітету за проведення комітетських слухань та наголосили на непрозорості та кулуарності, яка спостерігається при розробці Міністерством проекту реформи сфери фізичної культури і спорту. Проект досі не оприлюднено, і спортивній громадськості доводиться задовольнятися чутками та заявами реформаторів щодо переходу від «радянської» до «європейської» системи розвитку спортивної галузі. Зокрема, було зазначено, що незважаючи на суттєві проблеми з фінансуванням та розвитком спортивної інфраструктури, Україна випереджає переважну більшість європейських країн, що і підтвердили ІІ Юнацькі Олімпійські ігри, що відбулися у серпні 2014 року у Нанкіні (Китай), де українські спортсмени завоювали загальнокомандне третє місце. Тому, на думку більшості виступаючих, не можна під лозунгами реформування зруйнувати сферу фізичної культури і спорту.

Було також зазначено, щодо до складу робочої групи з питань реформування галузі фізичної культури і спорту необхідно ввести представників Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, Національного університету фізичного виховання та спорту України, фізкультурно-спортивних товариств, місцевих органів виконавчої влади, та головне, зробити її роботу відкритою та прозорою.

Учасники слухань висловилися, зокрема, за необхідність розроблення низки рекомендацій органам виконавчої влади, а саме: Кабінету Міністрів – щодо внесення на розгляд Верховної Раді проектів законів про меценатство в спорті, а також про зміни до Податкового кодексу щодо звільнення замовників будівництв (реконструкцій) спортивних споруд від сплати податку на землю на період їх будівництва (реконструкції) та звільнення в подальшому від податку на прибуток протягом перших п'яти років після введення спортивного об'єкту в експлуатацію; відрахування частини доходів від акцизного збору з реалізації тютюнової та алкогольної продукції на потреби сфери фізичної культури і спорту;

На думку виступаючих, Уряд також має:

до 1 червня 2015 року затвердити Державну цільову соціальну програму розвитку фізичної культури і спорту на 2016-2020 роки;

забезпечити збереження у 2015 році діючої системи фінансування сфери фізичної культури і спорту, зокрема, громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості та дитячо-юнацьких спортивних шкіл;

вирішити питання щодо сплати дитячо-юнацькими спортивними школами, іншими спортивними закладами комунальних послуг за тарифами для пільгових категорій населення;

визначити механізми відповідальності керівників місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, навчальних закладів за дотримання належних умов для ведення здорового способу життя та забезпечення фізіологічних норм рухової активності школярів та студентів;

забезпечити розробку та прийняття до 1 липня 2015 року Державної цільової соціальної програми патріотичного виховання молоді на 2016-2020 роки;

Було також підтримано пропозицію доручити Міністерству молоді та спорту України:

до 1 листопада 2014 року опублікувати на сайті Міністерства проект Концепції реформування сфери фізичної культури і спорту;

до 1 січня 2015 року розробити та затвердити в установленому порядку перелік та обсяг безоплатних послуг, які надаються населенню закладами фізичної культури, спорту, а також дитячо-юнацькими спортивними школами;

проаналізувати роботу дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів та затвердити заходи щодо вдосконалення навчально-тренувального процесу та ефективного використання бюджетних коштів.

При реформуванні сфери фізичної культури і спорту Міністерство має передбачити збільшення кількості громадян, залучених до занять фізичною культурою і спортом, насамперед, молоді та дітей, а також збереження інфраструктури та кадрового потенціалу сфери фізичної культури і спорту, незалежно від підпорядкування та форми власності.

На сайті використано матеріали Інформаційного управління Апарату Верховної Ради України.