Висновок Комітету на проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (реєстр. №5130).
23 вересня 2016, 16:45
Комітет Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму на своєму засіданні 23 вересня 2016 року розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (реєстр. №5130), внесений Кабінетом Міністрів України, і повідомляє наступне.
Законопроектом пропонується, зокрема зберегти у 2017 році обмеження щодо виплати пенсій, що діяли у 2016 року, а також запровадити з 1 січня 2017 року нову систему нарахування стипендій, а саме скасувати наступні положення статті 62 Закону України «Про вищу освіту»:
що розмір стипендіального фонду вищого навчального закладу повинен забезпечувати виплату академічних стипендій не менш як двом третинам і не більш як 75 відсоткам студентів (курсантів невійськових вищих навчальних закладів) денної форми навчання, які навчаються за кошти державного бюджету, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії;
щодо виплати академічних стипендій не менш як двом третинам студентів (курсантів) кожного курсу ї, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії;
щодо можливості призначення персональних стипендій особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності.
Також пропонується скасувати норму щодо встановлення мінімального розміру академічної та соціальної стипендії, в тому числі розміру стипендії для дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування та позбавити інвалідів та дітей, батьки яких є інвалідами права на гарантоване отримання стипендії.
Водночас, всі критерії призначення стипендій, у тому числі встановлення їх розміру, будуть регулюватися Кабінетом Міністрів України, і це може призвести до позбавлення права на отримання стипендії більшості студентів.
Комітет не підтримав законодавчу ініціативу Уряду, оскільки ухвалення цього законопроекту може призвести до позбавлення більшості студентів права на отримання стипендій, що призведе до соціального вибуху. Водночас, якщо академічні стипендії будуть отримувати лише відмінники, виникнуть серйозні ризики корупційних зловживань з боку викладачів. Крім того, звертаємо Вашу увагу, що оскільки питання про обмеження виплат пенсій і про реформування системи виплати стипендій є непов’язаними між собою, тому вони повинні розглядатися окремо, шляхом внесення двох окремих законопроектів.
З огляду на зазначене, Комітет прийняв рішення: рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні законопроект відхилити.