Комітет Верховної Ради України рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав чоловіків, які виховують дітей без матерів (одиноких батьків), на рівні з правами одиноких матерів, (реєстр. № 8204), з врахуванням при його підготовці до другого читання окремих положень проекту Закону (реєстр. № 8204-1).

22 грудня 2018, 13:50

Обома законопроектами пропонується поширити на одиноких батьків гарантії, встановлені у Кодексі законів про працю України для одиноких матерів, а також надати їм право на допомогу на дітей, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім‘ям з дітьми» надається одиноким матерям.

Альтернативним законопроектом, (реєстр. № 8204-1), також пропонується внести до Цивільного процесуального кодексу України зміни, якими регулюється процедура видачі судового наказу про повернення з-за кордону на територію України дитини, яка незаконно вивезена (переміщена) та/або незаконно утримується за межами України внаслідок протиправної поведінки одного з батьків, якщо такі дії не містять складу злочину.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України в цілому підтримує законодавчі пропозиції, спрямовані на забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків, які самостійно виховують та утримують дітей, проте пропонує повернути обидва законопроекти на доопрацювання.

Зокрема, у висновку зазначено, що у  діючому законодавстві немає  чіткого визначення змісту терміну «одинокий батько». Тому, для однозначного розуміння і застосування у законодавстві України норм щодо рівності у правах одиноких матерів та одиноких батьків доцільно дати загальне визначення терміну «одинокий батько».

Крім того Головне управління не підтримує пропозицію щодо внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, передбачені альтернативним законопроектом, (реєстр. № 8204-1). Питання  повернення дитини з-за кордону до одного з батьків,  не можна вважати безспірним, оскільки воно може бути вирішене якраз у результаті спору між батьками, з можливим врахуванням  багатьох обставин, тому це питання не може бути вирішене у наказному провадженні.

Міністерство соціальної політики підтримує обидва законопроекти за умови їх доопрацювання.

Міністерство юстиції України не підтримує запропоновані альтернативним законопроектом, (реєстр. № 8204-1),  зміни до Цивільного процесуального кодексу України.

Під час обговорення законопроектів члени Комітету підтримали законодавчі пропозиції, спрямовані на забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків, які самостійно виховують та утримують дітей, та наголосили на тому, що зауваження Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України та Міністерства соціальної політики України можуть бути враховані при підготовці законопроекту до другого читання.

 

За наслідками розгляду Комітет Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав  чоловіків, які виховують дітей без матерів (одиноких батьків), на рівні  з правами одиноких матерів, (реєстр. № 8204), з врахуванням при його підготовці до другого читання окремих положень проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей одиноких матерів та одиноких батьків та рівних прав матері і батька щодо дитини, (реєстр. № 8204-1).