Комітет на засіданні 18 січня ц. р. (протокол №57) розглянув проект Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України та Сімейного кодексу України (у частині визначення походження дитини, вирощеної у штучному середовищі поза межами людського тіла) (реєстраційний номер 8306 від 26.12.2022 р., поданий народним депутатом України Дануцею О.А.).

20 січня 2023, 15:54

 

Мета законопроекту – створення умов для належного гарантування прав як безплідних осіб, так і, передусім, дітей, народжених у штучному середовищі поза межами людського тіла, а також забезпечення прав жінок, які виступають сурогатними матерями.

Законопроектом пропонується розширити підхід, закладений законодавцем для визначення батьківства щодо дітей, народжених у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, і на випадки застосування методу ектогенезу.

Під час обговорення законопроекту народні депутати України – члени Комітету дійшли висновку, що метод ектогенезу є одним з методів допоміжних репродуктивних технологій. Народні депутати зауважили, що ст. 123 Сімейного кодексу України в повному обсязі визначає батьківство дітей, які народжені за допомогою репродуктивних технологій та запропонували в майбутньому, коли метод ектогенезу почне застосовуватися для народження дітей в Україні, врахувати пропозиції автора в доопрацьованому проекті закону, який буде розроблений на базі проекту Закону про допоміжні репродуктивні технології (реєстр. № 6475), проекту Закону про застосування допоміжних репродуктивних технологій (реєстр. № 6475-1) та проекту Закону про застосування допоміжних репродуктивних технологій та замінне материнство (реєстр. № 6475-2).

З огляду на зазначене, Комітет ухвалив рішення: рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні проект Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України та Сімейного кодексу України (у частині визначення походження дитини, вирощеної у штучному середовищі поза межами людського тіла) (реєстраційний номер 8306), повернути автору законопроекту на доопрацювання.


Відповідний висновок Комітету надіслано до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.