Верховна Рада України на цьому тижні розгляне проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо адаптивного спорту», (реєстр. № 9485), поданий Кабінетом Міністрів України
22 липня 2024, 14:32
Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про фізичну культуру і спорт», доповнивши статтю 1 новим терміном та визначити поняття «адаптивний спорт» — як діяльність суб’єктів сфери фізичної культури і спорту, спрямовану на залучення осіб з інвалідністю чи осіб з обмеженнями повсякденного функціонування до занять фізичною культурою і спортом.
Також в статті 27 зазначеного Закону пропонується закріпити норму про забезпечення умов для розвитку адаптивного спорту за місцем проживання та відпочинку громадян, реалізація якого покладається на місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які, в свою чергу, з цією метою можуть створювати центри фізичного здоров'я населення тощо.
Прийняття проекту, на думку суб’єкта права законодавчої ініціативи, забезпечить створення умов для забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері адаптивного спорту, залучення осіб з інвалідністю чи осіб з обмеженнями повсякденного функціонування до занять фізичною культурою і спортом, їх інтеграції до суспільства, фізичній, психологічній реабілітації, сприяння можливості до самостійного способу життя та залученості до місцевої спільноти.
Слід зазначити, що порушені у законопроекті питання значною мірою вже врегульовані чинним законодавством, зокрема у положеннях Закону України «Про фізичну культуру і спорт» - стаття 17, частина 2 статті 20, статті 24, 31, частина 2 статті 49 врегульовано комплексне забезпечення фізкультурно-спортивної реабілітації осіб з інвалідністю, реабілітація осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, проведення фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів.
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України висловило низку зауважень до законопроекту та вважає, що оскільки чинне законодавство вже у значній мірі вирішує питання щодо спорту осіб з інвалідністю, а також питання реабілітації осіб з інвалідністю та осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, прийняття проекту може призвести до паралельного регулювання однотипних відносин, що, у свою чергу, може негативно позначитись на правозастосуванні.
Офіс підтримки адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС) зазначає, що положення законопроекту не суперечать міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції та праву ЄС.
У зв’язку з цим, Комітет з питань молоді і спорту вважає, що законодавча ініціатива Уряду заслуговує на підтримку в частині залучення осіб з обмеженнями повсякденного функціонування до занять фізичною культурою і спортом. Водночас, під час підготовки законопроекту до другого читання необхідно розмежувати поняття «адаптивний спорт» та «спорт осіб з інвалідністю».
Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту на своєму засіданні 20 листопада 2023 року розглянув проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо адаптивного спорту», (реєстр. № 9485), та ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект, (реєстр. № 9485), за основу з урахуванням пропозицій Комітету відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.