Головна > Текстові публікації > Інформація про дотримання законодавства > з питань оздоровлення та відпочинку дітей

Повідомлення

Перейти до розділу
30 травня 15:33
НІКОЛИ НЕ ПРОБАЧИМО! "ЯНГОЛИ СПОРТУ"
Реквієм за загиблими українськими спортсменами

посилання...
26 лютого 17:41
Підтримуємо Українську Армію! (єПідтримка) докладніше
04 серпня 15:47
«Спільно з 66-ма колегами по парламенту зареєстрували проект Постанови про звернення до ООН, Єврокомісії, Європарламенту, Ради Європи, ОБСЄ та їх парламентських асамблей, урядів та парламентів держав світу з проханням не визнавати організацію та проведення окупаційною владою рф псевдореферендумів та тимчасово окупованих територіях», - каже народний депутат України, голова підкомітету з питань спорту вищих досягнень та спортивної діяльності Ольга Саладуха. докладніше
04 серпня 10:10
Проект Ради Європи «Молодь за демократію в Україні: II Фаза» у співпраці з Міністерством молоді та спорту України запрошує представників та представниць молодіжних центрів та молодіжних організацій взяти участь у навчальному триптиху «Участь молоді: від власного досвіду до планування змін у молодіжній роботі задля посилення участі молоді». докладніше
03 серпня 14:31
Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту вимагає невідкладно визнати російську федерацію державою – спонсором тероризму та притягнути її до відповідальності за воєнні злочини та геноцид українського народу. докладніше
03 серпня 09:38
«Українські спортсмени воюють на фронті у лавах ЗСУ за свободу і незалежність України, а в тилу активно волонтерять і збирають кошти для допомоги нашим воїнам», - народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань молоді і спорту Василь Мокан. докладніше
02 серпня 13:43
Стартує друга хвиля проекту «Діалоги перемоги: участь молоді у відновленні України»,- повідомляє Міністерство молоді та спорту України. докладніше
01 серпня 14:13
Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт: «Цього року українські спортсмени вже вибороли 1187 медалей» докладніше
01 серпня 12:07
«Мій перший і, сподіваюсь, не останній візит до Вашингтону (США) виявився достатньо плідним на зустрічі», - народний депутат України, перший заступник Голови Комітету з питань молоді і спорту Жан Беленюк. докладніше
01 серпня 10:41
Спортивні перемоги і дипломатія та як реформувати спорт – інтерв'ю з Ольгою Саладухою посилання...
Надрукувати Збільшити зону перегляду

з питань оздоровлення та відпочинку дітей

07 листопада 2013, 10:27

Інформація Міністерства соціальної політики України про проведення оздоровчої кампанії 2013 року станом на 01.10.2013 року

Інформація Міністерства соціальної політики України про проведення оздоровчої кампанії 2013 року
станом на 01.10.2013 року

 

         Міжвідомча координація оздоровлення та відпочинку дітей у 2013 році

         У 2013 році міжвідомчий координації оздоровлення та відпочинку дітей приділялось значно більше уваги ніж в минулі роки.

3 квітня 2013 року відбулися парламентські слухання з питань оздоровлення та відпочинку дітей і молоді.

Питання належної підготовки та проведення літньої оздоровчої кампанії 2013 року розглядалося на:

- засіданнях Уряду (15, 22 травня, 3 червня),

- всеукраїнських селекторних нарадах (14, 16, 28 травня, 7 червня).           

За результатами нарад прийняті протокольні рішення з конкретними завданнями відповідальним підрозділам та термінами їх виконання.

З метою належної організації і проведення оздоровчої кампанії у 2013 році Міністерством соціальної політики України затверджено План заходів щодо організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2013 році (наказ Мінсоцполітики від 14.03.2013 № 117).

З метою посилення міжвідомчої координації та організації проведення оздоровчої кампанії влітку 2013 року Мінсоцполітики утворено центральний міжвідомчий оперативний штаб з координації проведення оздоровчої кампанії 2013 року за участю представників центральних органів виконавчої влади (наказ Мінсоцполітики від 15.04.2013 № 198).

На регіональному рівні створені оперативні штаби з координації проведення літньої оздоровчої кампанії, сформовано перелік телефонів для оперативного реагування на проблемні питання, що виникатимуть у ході проведення літнього оздоровлення дітей.

21 червня та 25 липня ц.р. проведені розширені засідання центрального міжвідомчого оперативного штабу з координації проведення оздоровчої кампанії 2013 року за участю керівників регіональних штабів.

На засіданнях розглядалися питання про хід оздоровлення та відпочинку дітей, здійснення контролю за станом надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей, результати комплексних перевірок діяльності дитячих закладів оздоровлення та відпочинку контролюючими органами, виконання зобов'язань щодо оздоровлення та відпочинку дітей тощо.

За результатами засідань місцевим органам виконавчої влади надані відповідні доручення щодо усунення виявлених порушень  Держсанепідслужби, Держгірпромнагляду,  Державної служби з надзвичайних ситуацій та виконання планових показників оздоровлення та відпочинку дітей.

 

Разом з тим, питання проведення  оздоровчої кампанії на належному рівні заслуховувалося під час проведення колегій Міністерства (1 лютого, 5 квітня та 18 липня).

 Для визначення шляхів і механізмів вирішення проблемних питань, що виникають під час реалізації державної політики у зазначеній сфері та удосконалення нормативно-правової бази з відповідних питань Мінсоцполітики вперше  створено міжвідомчу робочу групу з оздоровлення та відпочинку дітей (наказ Мінсоцполітики від 16.05.2013 № 272).

До складу групи увійшли представники заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади, Федерації профспілок України, громадських організацій, керівники дитячих закладів оздоровлення та відпочинку дітей. У поточному році відбулося 2 засідання робочої групи.

6 вересня 2013 року відбулося  розширене засідання центрального міжвідомчого оперативного штабу з координації проведення оздоровчої кампанії 2013 року під керівництвом Міністра соціальної політики. 

За результатами засідання було дано доручення керівникам регіональних органів влади проаналізувати підсумки проведення літньої оздоровчої компанії та вжити заходів щодо збільшення чисельності оздоровлення та відпочинку дітей у 2014 році .

 

Удосконалення нормативно-правової бази у сфері оздоровлення та відпочинку дітей

         Концепцію Державної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей і розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку на період до 2017 року схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 травня 2013 р. № 549-р.

На виконання зазначеного розпорядження Кабінету Міністрів України Мінсоцполітики розроблено проект Державної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей і розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку на період до 2017 року.

До програми включені заходи, які направлені на забезпечення доступності та якості послуг з оздоровлення та відпочинку, збільшення рівня охоплення оздоровчими послугами дітей шкільного віку, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, забезпечення оздоровленням та відпочиноком дітей пільгових категорій, зокрема у дитячих центрах “МДЦ “Артек” та УДЦ “Молода гвардія”, створення умов для якісного відпочинку дітей шкільного віку у пришкільних таборах.

Крім того, до програми включені заходи з поліпшення матеріально-технічної бази дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія", що створить умови для оздоровлення дітей, що потребують особливих умов для оздоровлення, передбачені кошти на будівництво трьох цілорічних оздоровчих центрів у Львівській, Харківській областях та Автономній Республіці Крим,  відновлення  роботи 50 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку тощо.

         Проект зазначеної Програми Мінсоцполітики листом від 14.08.2013 № 246/56/206-13 був направлений  на розгляд регіональним органам виконавчої влади та державними підприємствами "МДЦ "Артек" та "УДЦ "Молода гвардія" з метою визначення фінансово-економічних показників та обґрунтувань заходів програми.

Проект програми буде подано Кабінету Міністрів України в установленому порядку.

З метою приведення добових норм харчування дітей в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку до реальних фізіологічних потреб дітей різного віку з урахуванням підвищеної фізичної активності під час перебування в закладі оздоровлення та відпочинку Мінсоцполітики розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін постанови Кабінету Міністрів України до від 22.11.2004 №1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах".

На даний час проект акту погоджено без зауважень Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Спільним представницьким органом об'єднань профспілок, Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні.  

Міністерством фінансів України висловлено зауваження.

Проект акту із додатковими висновками Державної установи “Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва національної академії медичних наук України” та  Державного підприємства “Державний науково-дослідний центр з проблем гігієни харчування” направлено повторно до Міністерства фінансів.

Проект акту буде подано Кабінету Міністрів України в установленому порядку.

 

Попередні підсумки проведення оздоровчої кампанії 2013 року.

З метою забезпечення якісного і змістовного оздоровлення та відпочинку дітей Мінсоцполітики  на підставі даних місцевих органів виконавчої влади постійно здійснюється моніторинг про хід проведення оздоровчої кампанії влітку 2013 року. Згідно з цим моніторингом збір інформації проводиться два рази на місяць.

У поточному році Урядом вперше поставлено завдання охопити оздоровленням та відпочинком не менше 70,5% дітей у кожному регіоні, а окремо оздоровленням – не менше 40% дітей.

За результатами доручень протокольного рішення селекторної наради             28 червня ц.р. місцевими органами виконавчої влади переглянуті планові показники оздоровлення та відпочинку дітей.

         Так, у 2013 році було заплановано охопити оздоровленням та відпочинком            3 млн. 155 тис. 883 дитини шкільного віку (77,6% від загальної чисельності дітей шкільного віку), що на 10 % більше ніж у 2012 році.

Серед усіх охоплених оздоровленням і відпочинком дітей шкільного віку, рівень охоплення оздоровленням складе 41,6% - 1 млн. 313 тис. 652 дитини; (2012р. – 33,4%), відпочинком – 58,4% - 1 млн. 842 тис. 231 дитина (2012р. – 66,6%).

Станом на 1 жовтня 2013 року оздоровлення та відпочинок дітей у поточному році характеризується такими даними:

 

Зміст

2012 рік

2013 рік

Відхилення факту 2013 року  у % до

Факт

План

Факт на 01.10.2013

2013 р.

Плану 2013 р.

Загальна чисельність дітей від 7 до 16 р. включно(осіб)

 

4124516

 

4065561

 

4065561

 

98,6

 

х

Оздоровлення дітей (осіб)

996284

1313652

1396137

40,1

6,3

% до загальної чисельності дітей

24,2

32,3

34,3

х

х

Відпочинок дітей (осіб)

1847079

1842231

1909670

3,4

3,7

% до загальної чисельності дітей

44,5

45,3

46,9

х

Х

РАЗОМ

2843363

3155883

3305807

16,3

4,7

% до загальної чисельності дітей

68,9

77,6

81,7

х

х

 

Зазначені дані свідчать, що станом на 1 жовтня поточного року забезпечено оздоровленням та відпочинком 81,7% загальної чисельності дітей, що 16,3% більше проти 2012 року та на 4,7 % проти плану 2013 року.

У 2013 році здійснено значне збільшення дітей забезпечених оздоровленням, що найбільше сприяє поліпшенню здоров’я дітей. Так, уже на       1 жовтня 2013 року забезпечено збільшення оздоровленням -                              1 млн. 396 тис. 137 дітей на 40,1% проти 2012 року, а також перевиконано план оздоровлення цього року на 6,3 %.

Відпочинком охоплено 1 млн. 909 тис. 670 дітей (57,8 % від охоплених або   47 % від загальної кількості дітей шкільного віку).

У 2013 році заплановано забезпечити оздоровленням та відпочинком           1 млн. 771 тис. 563 дитини пільгової категорії, а саме:

дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 66831        (100 %),

дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей – 470727 (76,1 %),

дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи –                 152071 (51 %),

дітей-інвалідів – 43325 (52,2 %),

дітей, батьки яких загинули під час виконання службових обов’язків – 946 (77 %),

дітей працівників агропромислового комплексу – 261087 (62,4 %).

         Станом на 01.10.2013 року серед усіх охоплених оздоровленням і відпочинком дітей 1 млн. 792 тис. 880 дітей пільгоих категорій забезпечено цими послугами (54,2% від охоплених або 44,1 % від загальної кількості дітей шкільного віку). А саме:

   діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 66144 (99 % від загальної кількості дітей такої категорії),

   діти з багатодітних та малозабезпечених сімей – 480928 (102,2 % від загальної кількості дітей такої категорії),

   діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 148443  (97,6 % від загальної кількості дітей такої категорії),

   діти-інваліди – 43963 (101,5 % від загальної кількості дітей такої категорії),

   діти, батьки яких загинули під час виконання службових обов’язків – 914 (96,6 % від загальної кількості дітей такої категорії),

   діти працівників агропромислового комплексу – 240064 (91,9 % від загальної кількості дітей такої категорії).

 

Аналіз показників літнього оздоровлення в розрізі регіонів станом на 01.10.2013 року показує, що в 15 областях оздоровлено дітей 40% і більше від загальної кількості охоплених дітей.

В 6 областях забезпечено оздоровленням більше 35% від  загальної кількості дітей охоплених оздоровленням та відпочинком.

Проте, у ряді областей залишається низький рівень охоплення дітей оздоровленням:

Волинська (18,8% від охоплених або 12,2% від загальної чисельності дітей шкільного віку в області),

Закарпатська (19,4% від охоплених або 13,7% від загальної чисельності дітей шкільного віку в області),

Рівненська (26,6% від охоплених або 19,5% від загальної чисельності дітей шкільного віку в області) області.

   За результатами проведення засідань центрального міжвідомчого оперативного штабу з координації проведення оздоровчої кампанії 2013 року та наради із представниками регіональних органів виконавчої влади 6 вересня 2013 року Головам Ради міністрів АР Крим, обласним, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій доручено при визначенні планів оздоровлення та відпочинку дітей на 2014 році досягти показників в цілому по Україні.

На даний час опрацьовується питання щодо визначення завдань із забезпечення оздоровленням та відпочинком дітей у 2014 році. При цьому передбачається, що буде збережено тенденцію збільшення чисельності дітей, які будуть забезпечені оздоровленням та відпочинком, а також збільшення дітей, які будуть забезпечені оздоровленням.

 

Мережа дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Питання збереження та розширення мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку знаходиться під постійним контролем центральних та місцевих органів виконавчої влади.

У минулих роках пройшло збільшення кількості дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Так, якщо у 2010 році функціонувало 815 таких закладів, то у 2012 році – 784 заклади.

Зменшення закладів відбулося у Донецькій (з 73 до 61), Закарпатській              (з 47 до 39), Рівненській (з 18 до 13) областях.

В той же час за даний період в окремих регіонах відбулося збільшення мережі закладів оздоровлення, а саме: у Миколаївській (з 36 до 47), Черкаській                   (з 16 до 21) областях.

Необхідно зазначити, що у 2013 році завдяки здійсненню комплексу заходів, спрямованих на подолання тенденції зменшення кількості дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, забезпечення належного їх функціонування за останній рік їх кількість зросла на 19 закладів.

Так, за даними місцевих органів виконавчої влади у 2013 році функціонувало  18366 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку:

-        803 заклади оздоровлення;

-        17 563 заклади відпочинку.

У поточному році відновлено роботу 11 дитячих закладів оздоровлення, які не працювали у минулі роки:

 АР Крим — дитячий оздоровчий заклад “Прибрежний” (с. Медведєво, Чорноморський район);

Житомирська обл. – комунальний заклад оздоровлення дітей “Орлятко” Житомирської обласної ради (с. Левків, Житомирський район);

Запорізька обл. – дитячі заклади оздоровлення та відпочинку “Рассвет” (Якимівський район), “Лазурні далі” (Якимівський район), “Сонячний” (м. Бердянськ), “Чайка” (Приморський район);

Харківська обл. – дитячі заклади оздоровлення та відпочинку “Чайка” Харківського державного училища фізкультури, “Берізка” ДНВО “Комунар”, “Політ” ПАТ “Південкабель”;

Херсонська обл. – дитячий оздоровчий табір “Веселка” (мкадовськ);

Чернігівська обл. – дитячий заклад оздоровлення та відпочинку “Веселка” (Прилуцький район).

Крім того, відкрито 5 нових дитячих закладів оздоровлення та відпочинку у Черкаській області: дитячі оздоровчі табори “Мальва”, “Країна дитинства”, “Лідер” (Уманський район), “Веселка” (смт Монастирище), оздоровчий табір санаторного типу “Мрія” (ммань).

У Закарпатській області на базі навчальних інтернатних закладів системи освіти відкрито 11 оздоровчих таборів, обладнаних ліжко-місцями, в яких діти перебували цілодобово 21 день, витрати на 1 дитину становили понад 100 грн. в день.

З метою розширення мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку місцевими органами виконавчої влади активно проводиться робота щодо відновлення діяльності непрацюючих закладів.

Так, у наступному році після капітальної реконструкції, планується відкриття 10 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку у Донецькій, Київській, Львівській, Одеській областях та АР Крим.

 

Державний реєстр дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Механізм формування та ведення Державного реєстру визначено Порядком ведення Державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р.   № 425.

Відповідно до зазначеного Порядку, заклади вносяться до реєстру за рішенням комісії Мінсоцполітики за заявами власників (засновників) закладів в терміни, визначені Порядком.

Порядок діяльності комісії Мінсоцполітики України щодо ведення Державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку затверджено наказом Мінсоцполітики від 01.02.2012 № 51, зареєстровано Міністерством юстиції 20 лютого 2012 р. За № 236/20549.

Станом на 1 жовтня 2013 року до Державного реєстру внесено                        631 дитячий заклад оздоровлення та відпочинку всіх форм власності (116 — державної форми власності, 146 — комунальної форми власності, 368 — приватної форми власності, 1 — іноземних держав (РФ).

Необхідно зазначити, що згідно з  Порядком до Державного реєстру не вносяться заклади, які знаходяться у підпорядкування органів управління освітою. За інформацією МОН таких закладів є 149 (лист МОН від 15.08.2013 №1/12-6602).

З огляду на зазначене, для завершення формування державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку залишилось внести 23 заклади.

У протокольних рішеннях засідання центрального міжвідомчого оперативного штабу з координації проведення оздоровчої кампанії у 2013 році, яке  відбулося 6 вересня 2013 року, та наради із представниками регіональних органів виконавчої влади, яка відбулася 6 вересня 2013 року, дано доручення Головам Ради міністрів АР Крим, обласним, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити подання необхідних документів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для включення до Реєстру до 1 листопада 2013 року.

 

         Державна атестація дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Державний контроль за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку передбачає проведення раз на п’ять років державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р. № 426 затверджено Порядок проведення атестації і присвоєння їм відповідних категорій.

Протягом 2010 - 2012 років проатестовано 386 дитячих закладів                   (26 закладів державної форми власності, 360 закладів комунальної та приватної форм власності).

У 2013 році проведено атестацію 125 закладів, зокрема: 

22-х закладів державної форми власності (наказ Мінсоцполітики про затвердження Плану проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку державної форми власності від 30.05.2013  № 312).

103 закладів комунальної та приватної форми власності                         (34 комунальних та 69 приватних.).

11 жовтня 2013 року відбулося засідання експертної комісії Мінсоцполітики з підведення підсумків атестації у 2013 року та прийнято  рішення про присвоєння дитячим закладам оздоровлення та відпочинку державної, приватної та комунальної форм власності  відповідних категорій:

      вища категорія — 14 закладів;

      1 категорія — 35 закладів;

      2 категорія — 56 закладів;

      3 категорія — 20 закладів.

Так, станом на 2013 рік атестовано всього: 511 закладів                                  (463 комунальної та приватної форм власності та 48 державної форми власності), що складає 63,6% всіх закладів  в Україні (803).

 

         Фінансове забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей у 2013 році.

Організація оздоровлення та відпочинку дітей здійснюється в межах коштів, передбачених в державному та місцевих бюджетах та повністю залежить від фінансових ресурсів їх доходної частини.

У державному бюджеті на 2013 рік видатки на організацію оздоровлення та відпочинку дітей передбачено 506 175,8 тис. грн., що на 17,2% більш ніж у 2012 році.

У тому числі: Мінсоцполітики – 498 375,8 тис. грн., Мінагрополітики         7 500,0 тис. грн., Міністерству освіти і науки – 300 тис. грн.

Мінсоцполітики за бюджетною програмою "Оздоровлення та відпочинок дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, в дитячих оздоровчих таборах МДЦ ”Артек” і ДЦ "Молода гвардія" на придбання путівок (послуг) з оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, а також здійснення охорони території та об'єктів державних підприємств ”Артек” і “Молода гвардія”, передбачено 128 375,8  тис. грн.

Крім того, за бюджетною програмою "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Мінсоцполітики по напрямку „оздоровлення” передбачено 370 000,0 тис. грн.

В межах виділених коштів у 2013 році закуплено 52 950 путівок для  дітей у складі організованих груп та 5 122 путівки для дітей віком до 10 років у супроводі одного з батьків.

Мінагрополітики за бюджетною програмою ”Оздоровлення та відпочинок дітей працівників агропромислового комплексу” передбачено кошти в обсязі         7 500 тис. грн., що надасть можливість оздоровити 9,6 тис. дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.

Порядком використання коштів державного бюджету для оздоровлення дітей зазначеної категорії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2011 № 167 (із змінами), встановлено часткову оплату вартості путівки у розмірі 780 гривень.

Міністерству освіти і науки у складі видатків бюджетної програми Надання позашкільної освіти державними позашкільними навчальними закладами та заходи з оздоровлення та відпочинку дітей” передбачено 300 тис. грн. Відповідно до наказу МОН від 07.05 2013 № 489 «Про фінансування проведення заходів з позашкільної роботи з дітьми, оздоровлення та відпочинку продовж літніх канікул 2013 року»  кошти у сумі  300 тис. грн. на проведення вказаних всеукраїнських заходів для дітей з еколого-натуралістичного, науково-технічного, художньо-естетичного, туристсько-краєзнавчого та дослідницько-пошукового напрямів позашкільної освіти профінансовані в повному обсязі.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (далі - Закон) за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснюється фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення в межах асигнувань, затверджених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

На виконання Закону постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 17 затверджено Порядок фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.06.2009 за № 502/16518 (із змінами та доповненнями) (далі – Порядок).

Порядком визначено умови фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів Фонду.

Порядком передбачено як часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровленнята відпочинку за рахунок коштів Фонду, так і придбання путівок за повну вартість.

При частковому фінансуванні кошти Фонду направляються на покриття витрат дитячих закладів оздоровлення та відпочинку в частині вартості набору продуктів харчування, лікування та культурного обслуговування дітей з урахуванням граничних норм витрат, які щорічно затверджуються правлінням Фонду.

Постановою правління Фонду від 05.03.2013 № 5 “Про затвердження граничних норм витрат на харчування, лікування та культурне обслуговування дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у дитячих закладах оздоровлення на 2013 рік” затверджено граничні норми витрат на часткове фінансування з розрахунку в середньому на оздоровчу зміну – на харчування дітей (у частині вартості набору продуктів харчування на одну дитину відповідно до норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 “Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах”) не більше 39 грн. на один людино-день, на лікування та культурне обслуговування дітей не більше 3 грн. на один людино-день, що більше на  5 % порівняно з 2012 роком.

Придбання путівок на оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за повну вартість здійснюється виконавчими дирекціями відділень Фонду відповідно до Закону України “Про здійснення державних закупівель” у разі прийняття відповідних рішень правліннями відділень Фонду.

Кошторисами програм відділень Фонду щодо відновлення здоров’я застрахованих осіб та членів їх сімей, затверджених постановою правління Фонду 24.04.2013 № 17, на фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб за статтею бюджету Фонду “Оздоровчі заходи” на 2013 рік передбачено   382 400,0 тис.грн., що на 77,2 % більше порівняно з фактичним виконанням
за 2012 рік.

За рахунок зазначених коштів у 2013 році планується оздоровити в дитячих закладах оздоровлення близько 245 000 дітей застрахованих осіб, в тому числі по путівках, придбаних за повну вартість понад 65 000 дітей.

Виконавчою дирекцією Фонду станом на 01.09.2013 згідно із заявками відділень Фонду на фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення перераховано 359858,2 тис. грн. (94,1 % від запланованих коштів).

За інформацією місцевих органів виконавчої влади фінансове забезпечення оздоровчої кампанії 2013 року з обласного та місцевих бюджетів складатиме  619787,4 тис. грн., крім того планувалося залучити   997192,6 тис. грн. позабюджетних коштів (спонсорські, батьківські кошти, кошти підприємств, установ, організацій тощо).

Станом на 01.10.2013 використано на організацію та проведення оздоровлення та відпочинку дітей:

       з обласних та місцевих бюджетів — 606827,2 тис. грн. (97,9 % від запланованих коштів);

       позабюджетних коштів — 1123086,0 тис. грн. (112,6 % від запланованих коштів).

 

Організація оздоровлення та відпочинонку дітей за кордоном.

       Організація оздоровлення та відпочинку дітей за кордоном здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 №1251 "Про затвердження Порядку організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення" (зі змінами).

         Координація діяльності, пов'язаної з організацією виїзду груп дітей за кордон та контроль за її провадженням,  погодження списку групи дітей та надання згоди на їх виїзд за кордон на  відпочинок  та оздоровлення здійснюються за місцем проживання  дітей Міністерством соціальної політики, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань сім'ї, молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

  З початку року Мінсоцполітики видано 116 згод на виїзд організованих груп дітей за кордон. Відповідно до наданих згод оздоровленням та відпочинком у Греції, Іспанії, Італії, Канаді, Німеччині, США, Франції, Швейцарії та Швеції планується забезпечити 2648 дітей з різних регіонів України, з них дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування — 1297.

Найбільша кількість дітей оздоровлюється та відпочиває в Італії, Франції, США, Іспанії та Німеччині.

Всього в організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення у поточному році взяло участь 33 громадські організації. При цьому найбільш активно у цьому напрямку працюють такі організації та благодійні фонди: „Спілка молоді Київщини”, БФ „Білий слон”, БФ „Корда”, МБФ „Країна милосердя”, МБФ „Аріадна” тощо.

 

Оздоровлення дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2013          № 261, якою затверджено Порядок організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Міністерством у  повній мірі буде забезпечено право вільного вибору батьками потерпілих дітей санаторно-курортних закладів для лікування дітей відповідно до профілів захворювання. Путівки  виділяються до санаторно-курортних закладів, які мають ліцензії на провадження медичної практики, необхідну медичну базу та спеціалістів за профілем лікування.

У 2013 році за результатами проведення тендерних закупівель                    26 санаторно-курортних закладів будуть надавати санаторно-курортні послуги для дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у складі організованих груп та 12  санаторно-курортних закладів — для дітей віком до 10 років у супроводі одного з батьків .

Загалом на 2013 рік закуплено 58072 путівки для дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них для дитини у супроводі одного з батьків або особи, що їх замінює – 5122 шт. та для дитини у складі групи – 52950 шт.

Станом на 01.10.2013 оздоровлено 37660 дітей, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них дітей у супроводі одного з батьків 7413 чол. та дітей у складі груп – 30247 чол.

 

Проведення заходів із безпечного перевезення та перебування дітей, дотримання санітарно-епідеміологічних норм, якістю питної води, організацією якісного харчування, належного медичного обслуговування дітей в оздоровчих закладах

Органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вживаюся заходи, спрямовані на організацію безпечного перебування дітей в оздоровчих закладах, здійснюється нагляд за санітарно-епідеміологічним станом закладів оздоровлення та відпочинку, якістю питної води, організацією якісного харчування, належного медичного обслуговування дітей тощо.

Власниками (засновниками) дитячих закладів оздоровлення та відпочинку вжиті заходи щодо покращення матеріально-технічного стану, поповнення обладнанням та інвентарем, створення належних  умов для проживання, харчування, медичного обслуговування і виховання дітей, дотримання санітарно-гігієнічних норм у закладах оздоровлення та відпочинку. 

Крім того, вживаються заходи, спрямовані на безпечне перебування  дітей у закладах оздоровлення та відпочинку, підвищення відповідальності керівників цих закладів за збереження життя та здоров’я дітей, приділяється особлива увага профілактиці дитячого травматизму та запобіганню нещасним випадкам.

З метою медичного обслуговування дітей за закладами оздоровлення та відпочинку закріплені лікувально-профілактичні заклади. У позаміські оздоровчі заклади направлені медичні працівники з відповідною освітою.

Представниками санітарно-епідеміологічної служби, органів охорони праці, охорони здоров’я, освіти, служб з питань надзвичайних ситуацій, інспекції держпожнагляду, держгірпромнагляду, структурних підрозділів , до компетенції яких віднесені питання організації оздоровлення та відпочинку дітей систематично проводяться перевірки всіх дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

З початку підготовки та ходу оздоровчої кампанії посадовими особами територіальних органів Держсанепідслужби України взято участь у проведенні понад 23,7 тис. перевірок дотримання вимог санітарного законодавства у закладах оздоровлення та відпочинку дітей, в т.ч. планових (понад 5,5 тис.), порушення вимог санітарного законодавства встановлено у 2747 (11,5%) закладах. Найвищий відсоток порушень виявлено у Херсонській – 32%, Харківській – 25%, областях та м. Севастополь – 29,4%.

Більша кількість порушень стосується організації харчування дітей (порушення щодо відсутності документів, які підтверджують безпеку та якість продуктів харчування, порушення умов постачання, зберігання та термінів реалізації продуктів харчування, недотримання санітарно-гігієнічного режиму на харчоблоці, порушення технології приготування страв, порушення у веденні медичної документації, несвоєчасне проходження медичних оглядів). Також виявлено порушення щодо відкриття закладів без погодження із Держсанепідслужбою України у Львівській області та АР Крим.

Організація харчування більшості закладів оздоровлення та відпочинку (94%) проводилась на базі власних харчоблоків. Організація харчування у 315 закладах проводилась на базі орендованих харчоблоків, у зв’язку з відсутністю власного харчоблоку у 105 – було організоване привозне харчування. Не  відповідали  вимогам санітарного законодавства 1325 (14,2%) харчоблоків, з них 148 (1,6%) за площею та набором приміщень, на 23 харчоблоках була відсутня проточна холодна вода, на 32 харчоблоках відсутня гаряча проточна вода, каналізовані на вигріб – 2302 (25%) харчоблоків, недостатньо технологічного обладнання виявлено на 18 харчоблоках, недостатньо холодильного обладнання виявлено на 1 харчоблоці.

До кінця не вирішеною є і проблема забезпечення повноцінного харчування. Виконання норм харчування в середньому у закладах оздоровлення складає - 98%. Найнижчий відсоток виконання норм харчування у закладах оздоровлення у Донецькій, Сумській, Харківській, Херсонській областях – по 90%. У закладах відпочинку в середньому по країні норми виконуються на 80%. Найнижчий відсоток виконання норм харчування у закладах відпочинку виявлено у Рівненській – 66%, Одеській - 70%, областях, у м. Севастополь та Івано-Франківській області  – по 75%. 

Спеціалістами Держсанепідслужби України виявлялись порушення щодо постачання продуктів харчування та продовольчої сировини, транспортування, зберігання продуктів харчування з врахуванням термінів реалізації продуктів для закладів оздоровлення та відпочинку, перспективних меню, перевірки своєчасності проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників закладів та харчоблоків у Київській, Донецькій та Луганській областях.

За даними лабораторних досліджень, відхилення по калорійності від меню-розкладів зареєстровано у 3,6 % проб, бакзабруднення готових страв виявлено у 1,8% проб, при проведенні штучної «С» - вітамінізації виявлено відхилення у 3,3% проб, питома вага позитивних змивів на умовно патогенну мікрофлору з обладнання, інвентарю, рук та санітарного одягу кухарів закладів оздоровлення становить 3,5 %. 

З метою проведення моніторингу якості питної води проведено понад 22,3 тис. досліджень проб питної води за бактеріологічними та 17,1 тис. - за санітарно - хімічними показниками, з них показник відхилень за бактеріологічними показниками склав 4,1%, за хімічними показниками – 6,1%; досліджено 1632 проби води відкритих водойм за бактеріологічними показниками, з них 35 (2,1%) з відхиленнями.

Посадовими особами Держсанепідслужби України за виявлені порушення накладено 2663 штрафи на відповідальних осіб, відсторонено від роботи 598 працівників, винесено 78 постанов про припинення експлуатації, з них 1 постанова про постійне припинення експлуатації (АР Крим - 1),                           87 постанов про заборону реалізації неякісної продукції, 24 постанови про обмеження асортименту, накладено 72 фінансові санкції, про порушення вимог санітарного законодавства територіальні органи прокуратури поінформовано 84 рази, 3 справи передано до прокуратури (АР Крим – 2, Львівська область - 1).

Фахівцями Держсанепідслужби України з метою підвищення санітарно-освітніх знань було проведено 2063 лекції, 13839 бесід, підготовлено 255 статей до преси, 181 виступів по радіо та 106 по телебаченню. Спільно з управліннями охорони здоров'я, у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, освіти і науки, у справах сім'ї і молоді, радах профспілок з метою збереження здоров'я та формування здорового способу життя серед дітей проведено 1207 нарад, 827 семінарів та 255 колегій, за результатами яких підготовлено 439 наказів та 716 розпоряджень.

За інформацією Держгірпромнагляду з початку підготовки до оздоровчого сезону територіальними управліннями Держгірпромнагляду було перевірено технічний стан будівель і споруд 564 дитячих закладів.

Під час перевірок особлива увага зверталася на обстеження технічного стану будівель і споруд, наявність дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, дотримання вимог законодаства з охорони праці.

За результатами перевірок тимчасово припинено експлуатацію 142 виробничих будівель, споруд, обладнання і механізмів, виявлено 1892 порушень вимог законодавства з питань охорони праці.

За інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій територіальними підрозділами ДСНС перевірено 869 об'єктів оздоровлення та відпочинку дітей та встановлено, що стан протипожежного захисту більшості з них, порівняно з попередніми перевірками, частково покращився, але не відповідає вимогам нормативно-правових атків з питань пожежної безпеки.

Так, із запропонованих до виконання 19,188 тис. заходів щодо посилення пожежної безпеки об'єктів відпочинку 3,561 тис. залишилися невиконаними. Найгірший стан виконання приписів органів державного пожежного нагляду склався на об'єктах, розташованих у Кіровоградській, Донецькій, Сумській, Закарпатській, Дніпропетровській, Львівській областях та АР Крим.

На неналежному рівні здіснюються заходи щодо обладнання будівель і приміщень системами протипожежної автоматики та ремонту існуючих систем. На об'єктах такими системами необхідно обладнати 264 будівлі та приміщення, на 142 об'єктах зазначені системи не обслуговуються, внаслідок цього на 134  об'єктах вони знаходяться в непрацездатному стані.

Неналежно виконуються заходи щодо створення умов для успішної ліквідації можливих пожеж як обслуговуючим персоналом, так і підрозділами аварійно-рятувальних служб. На сьогодні 90 об'єктів не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння, 19  об'єктів не забезпечено необхідним запасом води для пожежогасіння, на 34 об'єктах системи водопостачання необхідно відремонтувати.

Про результати перевірок керівникам об'єктів оздоровлення та відпочинку вручено приписи на усунення виявлених недоліків, направлено інформації місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, розглянуто питання протипожежного стану закладів на засіданнях комісій з питнь техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

За порушення та невиконання встановлених законодаством вимог пожежної безпеки до адміністративної відповідальності притягнуто 641 посадову особу. До усунення недоліків, призупинено експлуатацію 111 будівель, споруд, приміщень.

 

Міністерством внутрішніх справ ужито ряд заходів щодо забезпечення якісного та безпечного літнього відпочинку і оздоровлення дітей у 2013 році:

 процесуальним прокурорам направлено постанови слідчих про усунення причин та умов, які призводять до травмування та загибелі дітей та сприяють вчиненню кримінального правопорушення, а також постанови про притягнення винних до адміністративної відповідальності;

організовано проведення просвітницької роботи серед населення з питань посилення батьківської уваги до дітей під час перебування їх у місцях відпочинку, особливо поблизу водоймищ;

до соціальних служб з питань молоді було надіслано листи, у яких наголошувалося  на необхідності вжиття заходів з усунення причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, а також запити щодо отримання характеристики родини, результатів обстеження житлових та побутових умов мешкання дитини;

з представниками  районних та міських державних адміністрацій та керівниками дитячих оздоровчих і пришкільних таборів, розташованих на території обслуговування, налагоджено відповідну взаємодію та координацію зусиль у сфері забезпечення безпечного відпочинку дітей. Зокрема, ужито ряд заходів щодо надання керівникам дитячих оздоровчих закладів номерів телефонів чергових частин ГУМВС, УМВС та територіальних підрозділів для негайного повідомлення в разі виникнення надзвичайних подій, пов’язаних з дітьми; роздано візитівки працівників служби КМСД; здійснювалося цілодобове чергування на території таборів.

Здійснювалися заходи із налагодження взаємодії органів внутрішніх справ з обласними державними адміністраціями, управліннями соціальної політики, освіти і науки, молоді та спорту, зокрема, щодо проведення в дитячих оздоровчих таборах спільних профілактичних лекцій і бесід з дітьми з метою запобігання їх травмуванню та нещасним випадкам на воді  (прочитано близько 3,5 тис. лекцій).   

Діяльність підрозділів ОВС спрямовувалася також на узгодження і проведення спільних із соціальними службами у справах сім’ї, дітей та молоді, адміністраціями загальноосвітніх навчальних закладів планових комплексних відпрацювань щодо запобігання пияцтву серед дітей, профілактики вчинення адміністративних і кримінальних правопорушень дітьми та відносно них, формування відповідального ставлення до здоров’я, життя і відмови від шкідливих звичок.

Так, у літній період з метою запобігання продажу дітям алкогольних напоїв і тютюнових виробів, ужиття відповідних заходів реагування проводилося відпрацювання  закладів торгівлі, за результатами яких до адміністративної відповідальності за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами особі, яка не досягла  18 років (ч. 2 ст. 156 КУпАП), притягнуто майже 2 тис. осіб.

До відповідних органів місцевої влади направлено 1015 подань про порушення правил торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, з них 309 розглянуто.

За результатами розгляду 110 суб’єктів підприємницької діяльності позбавлено ліцензій на право реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

З метою усунення причин та умов, що сприяють учиненню як самими дітьми, так і відносно них протиправних дій, до зацікавлених установ, відомств
та організацій направлено 1877 відповідних інформацій.

З початку періоду оздоровлення та відпочинку дітей працівниками міліції здійснено 4903 супроводження транспортних засобів, що здійснювали перевезення  організованих груп дітей:  до місць оздоровлення - 2846 та з екскурсійною метою -  2057.

Залізничним транспортом здійснено 2158 супроводжень організованих груп дітей.

Ужитими заходами в поточному році підрозділами боротьби з економічними злочинами зареєстровано 251 кримінальне провадження на об’єктах дошкільної, шкільної освіти та 81 провадження в спеціалізованих закладах освіти.