Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту на своєму засіданні 28 травня 2025 року розглянув питання щодо завдань правоохоронних органів, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування стосовно недопущення участі дітей та молоді у діях, спрямованих проти Української держави, у тому числі у здійсненні терористичних актів, підпалів автомобілів військовослужбовців та правоохоронців, іншого майна, що працює на оборону та безпеку держави

 

На засіданні Комітету з інформацією щодо питання порядку денного виступили представники Служби безпеки України, Національної поліції України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України.

За даними Служби безпеки України фіксується системне залучення неповнолітніх осіб до підготовки та вчинення злочинів диверсійно-терористичного характеру.

Загалом з 2025 року станом на 23 травня 2025 року на території України встановлено 66 неповнолітніх осіб (з початку 2024 року – 237), причетних до здійснення диверсійно-терористичних проявів, що становить 31,5 % від загальної кількості правопорушників.   

Зокрема, у  березні 2025 році у місті Івано-Франківську двоє підлітків, які за завданням російських спецслужб несли вибухівку до  визначеної ворогом локації, були дистанційно підірвані рашистами. У підсумку один хлопець загинув, другий втратив обидві нижні кінцівки.

На засіданні Комітету було зазначено, що 22 березня 2024 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 256-р затверджено Національний план превентивних заходів щодо припинення та запобігання грубим порушенням прав дітей в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України.

Національною поліцією України на постійній основі здійснюється комплекс заходів спрямованих на недопущення вербування дітей, залучення їх до диверсійної діяльності та втягнення у протиправну діяльність.

Для належної організації таких заходів дорученням Національної поліції України від 5 грудня 2024 року № 109796/01- 2024 «Про посилення превентивних заходів у дитячому середовищі» територіальним органам та підрозділам поліції надано вказівку організувати та провести спільно з керівництвом закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форм власності інформаційно-просвітницькі заходи у закладах освіти, спрямовані на профілактику потрапляння підлітків під вплив російських спецслужб. Також розроблено рекомендації, що містять роз’яснення щодо основних ознак вербування, приклади алгоритму дій у випадках виявлення підозрілої активності, а також орієнтовані на формування у дітей навичок інформаційної гігієни та безпечної поведінки в цифровому середовищі.

У закладах загальної середньої освіти організовано проведення інформаційно-просвітницьких заходів щодо недопущення протиправної поведінки та профілактики вчинення дітьми правопорушень у формі лекцій, бесід, тренінгів, розповсюдження матеріалів, які пояснюють ризики та наслідки вчинення правопорушень, а також поширення практики проведення превентивної роботи із даної тематики у класах безпеки, мобільних (пересувних) класах безпеки, спільно із представниками Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

У квітні 2025 року Національною поліцією України спільно з Державною службою якості освіти України та Службою безпеки України розпочато широку інформаційну кампанію серед дітей щодо протидії вербуванню неповнолітніх, зокрема з використанням єдиного формату та спеціально розроблених наочних та презентаційних матеріалів.

Під час проведення нарад, бесід із педагогічним складом закладів освіти, батьківських зборів до відома педагогів, батьків, законних представників доводилася інформація про ризики, пов’язані з вербуванням дітей, їх залучення до диверсійної діяльності та наслідки неналежного виконання обов’язків стосовно догляду за дітьми.

У підсумку, було зазначено на засіданні Комітету, маємо і позитивні приклади реакції українських дітей та молоді на підступні дії ворога. Нещодавно двоє підлітків з Дніпропетровщини, яких намагалася завербувати федеральна служба безпеки рф, повідомили про спробу Службу безпеки України та Національну поліцію України. На замовлення російських спецслужб діти мали підпалювати службові автомобілі сил оборони. Завдяки своєчасному повідомленню про дії рашистів, співробітникам Служби безпеки України та Національної поліції України вдалося своєчасно задокументувати підривну діяльність ворога, ідентифікувати російських "замовників" і блокувати їхню розвідувальну активність. Юнаків нагородили у межах Всеукраїнської інформаційної кампанії "Спали" ФСБшника". Всього за даними Національної поліції України зафіксовано майже 50 звернень від дітей, які повідомили про спроби вербування з боку російських спецслужб.

Під час обговорення члени Комітету зазначили, що Службою безпеки України, Національною поліцією України, Міністерством освіти і науки України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, закладами освіти проводиться велика робота щодо недопущення участі дітей та молоді у діях, спрямованих проти Української держави. Водночас, на думку членів Комітету, необхідно діяти гнучкіше, оперативніше, більш системно.

Члени Комітету наголосили на тому, що необхідно «пояснювати кожній дитині: співпраця з ворогом — це не «гра», це не «заробіток», це — злочин. За це буде суд. За це буде в’язниця. Або, як у випадку з Івано-Франківськом, — смерть. Ми маємо сказати прямо: ворог тебе використає і викине».

Також члени Комітету звернули увагу на той факт, що за висновками психологів «діти орієнтуються не стільки на нас, дорослих, скільки на своїх ровесників. Для них справжній авторитет — це лідер думок серед молоді: молодий блогер, популярний спортсмен, активіст, волонтер, який говорить їхньою мовою. Саме тому Міністерство молоді та спорту України має активізувати роботу з молодіжними лідерами, амбасадорами серед підлітків, молодіжними  та дитячими  громадськими об’єднаннями. Потрібно створити потужну мережу тих, хто буде говорити з молоддю на їхньому рівні, пояснювати, що зрада — це не геройство, а шлях в нікуди. Маємо працювати через їхні канали, їхні платформи, їхні інтереси — тільки тоді нас почують».

Крім того, на думку членів Комітету, «неможливо боротися з цією бідою без уваги до найбільш вразливих. Бо саме діти із сімей, де не вистачає уваги, підтримки, турботи, стають легкою мішенню для ворога. Тут має бути потужна робота Міністерства соціальної політики — це їх фронт. Це адресна робота: з сім’ями, де є проблеми, з дітьми, які залишилися без батьків, з внутрішньо переміщеними, з тими, хто потрапив у складні життєві обставини. Якщо не підтримати цих людей сьогодні — завтра вони опиняться в пастці ворога».

Члени Комітету констатували, що непоодинокі факти участі українських дітей та молоді у діях проти Української держави засвідчують недостатній рівень виховної роботи у закладах освіти, недостатню увагу до дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, необхідність серйозного посилення уваги до зазначених процесів в рамках реалізації державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності та молодіжної політики.

У Рішенні Комітету зазначено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади освіти незалежно від форми власності із залученням ветеранів війни, військовослужбовців сил оборони і працівників сил безпеки, молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших інститутів громадянського суспільства, що працюють з дітьми і молоддю та у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, органів учнівського та студентського самоврядування мають забезпечити проведення роз’яснювальної роботи з українськими дітьми та молоддю щодо неприпустимості співпраці з спецслужбами російської федерації та  пояснення наслідків такої співпраці для обороноздатності Української держави та  безпосередньо для осіб, що співпрацюють з ворогом як з точки зору кримінальної відповідальності так і можливості ліквідації ворогом своїх агентів, як це відбулося в у березні цього року у місті Івано-Франківську. Також, на думку членів Комітету, необхідно популяризувати серед дітей та молоді Всеукраїнську інформаційну кампанію "Спали" ФСБшника".

Комітет рекомендував Кабінету Міністрів України дати доручення Міністерству освіти і науки України, Міністерству культури та стратегічних комунікацій України, Міністерству цифрової трансформації України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству соціальної політики України, Національній поліції України, Державній службі України у справах дітей, Міністерству молоді та спорту України:

вжити заходів щодо посилення роз’яснювальної роботи з дітьми та молоддю, у тому числі здобувачами освіти стосовно:

неприпустимості співпраці з спецслужбами російської федерації та  пояснення наслідків такої співпраці для обороноздатності Української держави і безпосередньо для осіб, що співпрацюють з ворогом;

популяризації Всеукраїнської інформаційної кампанії "Спали" ФСБшника";

необхідності повідомлення підрозділам Служби безпеки України і  Національної поліції України про відомі факти співпраці громадян України та інших осіб із спецслужбами російської федерації та інших держави, які підтримують повномасштабну російську агресію;

залучити до зазначених заходів ветеранів війни, військовослужбовців сил оборони і працівників сил безпеки, органи учнівського та студентського самоврядування, молодіжні та дитячі громадські об’єднання, інші інститути громадянського суспільства, що працюють з дітьми і молоддю та у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;

забезпечити проведення активної інформаційної кампанії серед учасників дітей та молоді, у тому числі засобами аудіовізуальних медіа, онлайн-медіа, друкованих  медіа, адаптованих для відповідних вікових категорій, а також шляхом створення відповідних веб-порталів та веб-сайтів щодо неприпустимості співпраці з російськими спецслужбами та необхідності невідкладного повідомлення підрозділам Служби безпеки України і Національної поліції України про відомі факти співпраці громадян України та інших осіб із спецслужбами російської федерації та інших держави, які підтримують повномасштабну російську агресію, зокрема популяризації Всеукраїнської інформаційної кампанії "Спали" ФСБшника";

забезпечення блокування профілів у соціальних мережах, які схиляють українських дітей та молодь до здійснення дій, спрямованих проти Української держави;

Також Комітет рекомендував місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування в установленому порядку в межах своїх повноважень:

1) забезпечити проведення в закладах освіти  виховної роботи щодо роз’яснення здобувачам освіти:

неприпустимості співпраці з спецслужбами російської федерації та  пояснення наслідків такої співпраці для обороноздатності Української держави та  безпосередньо для осіб, що співпрацюють з ворогом;

необхідності повідомлення підрозділам Служби безпеки України та Національної поліції України про відомі факти співпраці громадян України та інших осіб із спецслужбами російської федерації та інших держав, які підтримують повномасштабну російську агресію;

2) залучити ветеранів війни, військовослужбовців сил оборони і працівників сил безпеки, молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших суб’єктів молодіжної роботи, інститутів громадянського суспільства, що працюють у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності до проведення роз’яснювальної роботи з дітьми та молоддю щодо неприпустимості співпраці з російськими спецслужбами та необхідності невідкладного повідомлення підрозділам Служби безпеки України та Національної поліції України про відомі факти співпраці громадян України та інших осіб із спецслужбами російської федерації та інших держави, які підтримують повномасштабну російську агресію, розглянути можливість підтримки відповідних молодіжних проектів та проектів у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;

3) забезпечити проведення службами у справах дітей, суб’єктами  системи надання соціальних послуг, суб’єктами соціальної роботи та іншими суб’єктами, що забезпечують надання соціальної підтримки сім’ям з дітьми, роз’яснювальної роботи серед дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, щодо неприпустимості співпраці з російськими спецслужбами та необхідності невідкладного повідомлення підрозділам Служби безпеки України та Національної поліції України про відомі факти співпраці громадян України та інших осіб із спецслужбами російської федерації та інших держави, які підтримують повномасштабну російську агресію.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“НОВИНИ”

19 червня 2025 15:09
19 червня 2025 13:44
19 червня 2025 13:00
19 червня 2025 12:40
19 червня 2025 10:50
18 червня 2025 12:42
17 червня 2025 15:40
17 червня 2025 12:08
15 червня 2025 09:14
13 червня 2025 17:00